Drewniane modele do sklejania - jak się za nie zabrać?

 

Sklejanie drewnianych modeli statków, pociągów, samolotów i innych pojazdów potrafi stać się życiową pasją. Pozwala na stworzenie własnych replik wykorzystywanych przez lata pojazdów, łączy pokolenia, a także rozbudza żywe zainteresowanie historią. Już kilkuletnie dzieci mogą z pomocą starszych wykonywać proste modele, ucząc się przy okazji cierpliwości, skupienia i wielu informacji z różnych dziedzin wiedzy. Jak zabrać się do sklejania drewnianych modeli, jeśli robimy to po raz pierwszy?

Jaki stopień trudności modeli wybać dla początkujących? Chcąc rozpocząć przygodem z modelarstwem, warto zdecydować się najpierw na łatwiejsze, mniej wymagające, a co za tym idzie, również często tańsze modele, na których zdobędzie podstawowe umiejętności aby w przyszłości zabrać się za nieco bardziej skomplikowane modele do sklejania. Stopień trudności niektóry producenci oznaczają cyframi: od 1 - najprostszy model - do 5 - najtrudniejszych. Sklejenie nawet dość prostego modelu na początek, zwłaszcza najmłodszym modelarzom, daje satysfakcję i pozwala na ćwiczenie umiejętności, które będą mogli wykorzystać później do składania bardziej wymagających konstrukcji. Warto doczytać  w opisie modelu jakiego rodzaju kadłub posiada model. Część modeli posiada kadłub z litego drewna (są to modele przewidziane raczej na początek modelarskiej przygody), kadłub z tworzywa (np. niektóre jachty posiadają tego rodzaju kadłub a reszta elementów modelu jest drewniana), oraz kadłub konstrukcji wręgowej, gdzie jego budowa będzie wymagała więcej pracy, czasu i precyzji.

Drewniane modele - co będzie potrzebne do ich sklejenia?

Przygotowując się do składania modeli drewnianych, zadbajmy o wygodne miejsce pracy. Prawdopodobnie spędzimy nad naszym pierwszym modelem długie godziny, warto więc znaleźć miejsce, w którym nikomu nie będą przeszkadzały rozłożone części i narzędzia. Zaopatrzmy się też wcześniej w zestaw niezbędnych akcesoriów do sklejania i pomalowania modelu. Dla większości drewnianych modeli kolory farb należy dobrać sobie indywidualnie sugerując się np. zdjęciem gotowego modelu - modelarze do pomalowania drewnianych modeli najczęściej używają farb emaliowych występujących w macie lub połysku. W przypadku gdy model posiada elementy z egzotycznego drewna, które nie będą wymagały pomalowania na jakiś konkretny kolor, warto jego powierzchnię zabezpieczyć poprzez pomalowanie go modelarskim lakierem. 

Wśród zazwyczaj stosowanych akcesoriów i narzędzi, potrzebnych do sklejania modeli, znajdziemy:

- modelarskie kleje do drewna - np. szybkoschnące, używane do trudnych do przyklejenia elementów, których spoina musi szybko wyschnąć; kleje o dłuższym czasie wiązania używane do elementów, które nie są narażone na przesunięcia oraz deformacje w trakcie schnięcia.

- modelarskie kleje cyjanoakrylowe do przyklejania elementów fototrawionych i metalowych znajdujących się w większości drewnianych modeli.

- narzędzia modelarskie do cięcia - m.in. nóż segmentowy służący do przecinania miękkich i cienkich drewnianych listewek; skalpel/nóżyk modelarski, którym wytniemy miejsca trudno dostępne, ale wymagające niezwykłej precyzji; piłka modelarska ręczna pozwalająca na cięcie grubszych fragmentów; gilotyna do cięcia cienkich listewek, która pozwala na precyzyjne cięcie również pod odpowiednim kątem.

- aby podczas prac nad modelem blat roboczy nie ucierpiał warto zaopatrzyć się w matę/podkładkę modelarską do cięcia - maty występują w różnych wersjach kolorystycznych, posiadają przydatne nadruki oraz są w różnych rozmiarach

- narzędzia modelarskie do wiercenia otworów - mini wiertarka i wiertła o różnych średnicach do wykonania niezbędnych otworów.

- narzędzia modelarskie do szlifowania - papiery ścierne o różnej gradacji, klocki szlifierskie, pilniki iglaki do drobnych elementów modeli.

- szczypce i giętarki elektryczne do wyginania listewek - w przypadku modeli, w których należy zrobić odeskowanie kadłuba, wyginanie listewek jest wręcz koniecznością, aby uniknąć pęknięć delikatnej listewki podczas mocowania.

- narzędzia modelarskie ułatwiające mocowanie drobnych elementów - pincety różnego rodzaju, które ułatwiają chwytanie niewielkich elementów modelu, pozwalają na przewleczenie nici przez otwory, narzędzia ułatwiające wykonywanie olinowania itd.

- narzędzia modelarskie do wbijania gwoździ - modelarskie młotki i gwoździarki.

- uchwyty modelarskie do montażu kadłuba - w przypadku niewielkich modeli

- stocznie modelarskie - w przypadku średnich i dużych modeli - taka stocznia znacznie uławia pracę nad drewnianym modelem statku - występuje w dwóch rozmiarach: mała stocznia PSM2 do modeli o długości ok. 60cm, oraz duża PSM1 do budowy modeli do długości 100 cm

- ściski/zaciski modelarskie - gdy trzeba przez dłuższy czas przytrzymać dany element aby dobrze się przykleił taki ścisk będzie niezastąpiony.

- odpowiednie farby, lakiery, pędzle o różnych przekrojach oraz modelarskie taśmy maskujące pozwalające na uzyskanie precyzyjnych wzorów na modelach.

- w przypadku budowy drewnianego modelu statku o konstrukcji wręgowej przydać się może również szpachlówka modelarska do drewna aby uszczelnić/zamaskować szczeliny, który mogą powstać podczas deskowania kadłuba.

Zaopatrzeni w taki zestaw akcesoriów, możemy śmiało rozpocząć swoją fascynującą przygodę z modelarstwem, które być może stanie się naszym prawdziwym hobby.