Malowanie modeli - jak robić to profesjonalnie

Pragnieniem każdego modelarza jest posiadanie kolekcji doskonale złożonych, a przede wszystkim znakomicie pomalowanych modeli. Całe piękno tego hobby tkwi w przemianie plastikowej "zabawki" w realistyczną replikę danego samolotu lub innego pojazdu. Nie jest to łatwe zadanie ale przy odrobinie cierpliwości każdy jest w stanie tego dokonać.

Czym malować?

Najbardziej popularny rodzaj farb modelarskich to akryle. Można je łatwo rozcieńczać, są bezwonne lub mają niezbyt intensywny zapach, dostępne są w szerokiej gamie kolorów a pędzle można łatwo wyczyścić pod bieżącą wodą. Na rynku jest wielu producentów, którzy oferują farby dobrej jakości a nasz internetowy sklep modelarski modeledo.pl posiada w swojej ofercie ich szeroki wybór.

Drugim rodzajem farb modelarskich są emalie. Wielu modelarzy je ceni, natomiast trzeba pamiętać iż mają one kilka istotnych minusów. Po pierwsze, do ich rozcieńczania trzeba używać specjalnych rozcieńczalników, zapach emalii jest bardziej intensywny, do mycia pędzli trzeba używać rozpuszczalników. Może to stanowić problem w przypadku, gdy w domu są małe dzieci, a my nie dysponujemy dobrze wietrzonym pomieszczeniem.

Jest także wiele preparatów specjalnego zastosowania, takich jak metalizery, podkłady oraz washe, służące do brudzenia modeli w celu upodobnienia ich do pierwowzoru. W zależności od wybranego rodzaju farb potrzebujemy odpowiednich narzędzi do ich nakładania. Do ręcznego malowania warto zaopatrzyć się w dobrej jakości modelarskie pędzelki o różych rodzajach końcówek, bowiem jednym pędzlem nie jesteśmy w stanie pomalować modelu. Przyda się przynajmniej kilka pędzelków o różnej szerokości oraz pędzelki do malowania niewielkich detali. Dla bardziej zaawansowanych, świetnym rozwiązaniem jest użycie aerografu.

Jak malować, by nie zwariować

Każdy modelarz ma swój sposób na malowanie modeli, jednak jest kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli na osiągnięcie planowanego efektu bez kłopotów. Pierwszym etapem powinno być staranne przygotowanie powierzchni malowanego modelu, poprzez oczyszczenie go z wszelkiego rodzaju pozostałości kleju oraz dokładne odtłuszczenie modelu. Zapewni to lepsze trzymanie się farby.

Drugim etapem jest malowanie poszczególnych elementów. Zaczynamy od nałożenia podkładu (forma nakładania: pędzelek, spray lub aerograf), co zapobiega powstaniu przebarwień. Później ciemnym kolorem farby nakładamy cieniowanie na całej długości modelu. Ten prosty krok nadaje głębi i sprawi iż właściwy kolor lepiej się zaprezentuje. Następnie nakładamy kolor bazowy. Gdy warstwa farby wyschnie, należy zabezpieczyć ją poprzez nałożenie powłoki ochronnej (lakieru z różnym wykończeniem np. Vallejo 28531 matowy akrylowy lakier w formie spray-u, lub lakiery humbrol).

Detale mają znaczenie

Prawdziwie realistyczny efekt można osiągnąć stosując washe i inne produkty do weathering-u. Polega to na tym, że na pomalowaną powierzchnię nakłada się różnego rodzaju imitacje zabrudzeń, uszkodzeń powierzchni oraz śladów codziennego użytkowania (kurz, rdza, błoto, piasek, olej, itp.). Na tym etapie plastikowy model przestaje wyglądać jak zabawka, a staje się wiernie odwzorowującą swój pierwowzór mini repliką.

Tak w ogromnym skrócie przedstawia się plan malowania modeli. Może wydawać się on skomplikowany, jednak cierpliwość włożona w jego realizację zostaje wynagrodzona wyjątkową i świernie pomalowaną repliką.